Zaloguj
Warto zajrzeć
... do nowych portali dla młodych ludzi z diecezji opolskiej.
Pierwszym z nich (kliknij na obrazku) jest portal społecznościowy Nasza Wiara.
Przewidziany jest dla chrześcijan, którzy chcą podzielić się swoją wiarą i mieć możliwość zawierania nowych przyjaźni oraz prowadzenia ciekawej dyskusji.
W portalu jest też miejsce do zakładania grup oraz wypowiadania się na blogu. Kilka grup z naszej parafii zostało już założonych przez administratorów; są Marianki, Ministranci, Młodzież - ale na razie (?) nie ma w nich osób i dyskusji.

Drugim portalem jest Młodzież Diecezji Opolskiej. Tu można znaleźć aktualności, tematy dla ducha, ciekawostki.
admin1 dnia lipca 20 2010 12:00:54
· Drukuj
test
NMP z Góry Karmel
.... czyli Matki Boskiej Szkaplerznej. Jej święto przypada 16 lipca.
Historia szkaplerza jako znaku Maryi i nabożeństwa z nim związanego bierze swój początek z aktu zawierzenia karmelitów Matce Bożej. Odpowiedzią na prośby zakonników i usilne modlitwy do Maryi było Jej Objawienie generałowi Zakonu Karmelitów św. Szymonowi Stock w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r.

Szkaplerz tworzą dwa kawałki brązowego sukna połączone tasiemkami. Na te kawałki materiału naszyte są wizerunki Najświętszego Serca Jezusa i Matki Bożej Szkaplerznej.
Symbolika szkaplerza jest niezwykle wymowna. Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń i swojego krzyża - na wzór Maryi i z jej opieką. Przednia zaś część szkaplerza ...
admin1 dnia lipca 15 2010 21:10:13
Czytaj więcej · 571 czytań · Drukuj
test
A może Madryt?
W dniach 11-21 sierpnia 2011 r. w Hiszpanii odbędą się kolejne, już XXVI Światowe Dni Młodzieży.
Temat brzmi: Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze (por. Kol 2,7).
To niepowtarzalne wydarzenie, na które od 25 lat wyruszają miliony osób. Czas świadectw, koncertów, spektakli teatralnych, warsztatów, ale i modlitwy. W Madrycie weźmiesz też udział w spotkaniach z Papieżem.
Co zrobić, aby wyjechać?
1 lipca 2010 rozpoczęła się rejestracja grup i pielgrzymów. Komitet Hiszpański uruchomił specjalny system zapisów, który dostępny jest w formie elektronicznej.
Wejdź na stronę www.madryt2011.pl. Znajdziesz tam wszystkie szczegóły.
Diecezjalne centrum ŚDM jest pod adresem http://www.sdm.diecezja.opole.pl
admin1 dnia lipca 12 2010 16:17:48
· Drukuj
test
Obecność krzyża
30 czerwca rozpoczęło się posiedzenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, dotyczące odwołania się Włoch od wyroku tegoż Trybunału zakazującego umieszczania krzyża w szkołach publicznych.
Musimy zdawać sobie sprawę z wagi toczącej się dyskusji w sprawie obecności krzyża w miejscach publicznych i dlatego trzeba nam poznać argumenty za tą obecnością.
W tej sprawie zabrała głos Konferencja Episkopatu Polski, a jej stanowisko niech będzie nam pomocne w razie potrzeby obrony krzyża.
Oto główne tezy tego stanowiska pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce (przyjętego w Olsztynie 18.06.2010 r.)

"Krzyż jest podstawowym symbolem chrześcijaństwa, znakiem odkupienia i zbawienia, ofiary ponoszonej...
admin1 dnia lipca 06 2010 10:46:04
Czytaj więcej · 389 czytań · Drukuj
test
Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Kościół już od roku 258 obchodził święto obu Apostołów św. Piotra i św. Pawła razem w dniu 29 czerwca, zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie, co by wskazywało na powszechne przekonanie, że to był dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że wspomnienia liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a od IV w. także dotyczyło to wyznawców.
Uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem umieszczono w jednym dniu nie dlatego, aby równać go w prymacie z pierwszym następcą Chrystusa. Chodziło o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, że obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Ponadto według tradycji istniała opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i w tym samym roku.
admin1 dnia czerwca 28 2010 11:15:46
Czytaj więcej · 486 czytań · Drukuj
test
Wakacje, wakacje
Dzieci i młodzież rozpoczynają wakacje, jako okres zasłużonego odpoczynku po trudach roku szkolnego i akademickiego.
W piątek 25 czerwca miało miejsce nabożeństwo dziękczynne kończące ten rok szkolny.
Szkoda, że przy niezbyt wysokiej frekwencji - zwłaszcza młodzieży starszej; nieobecni niech żałują, bo było przepięknie!
(W galerii zdjęć są fotografie z tego nabożeństwa.)
Proponujemy Wam znaleźć czas na ciekawe spotkania młodych w lipcu, a także zarezerwować sobie miejsce w pielgrzymce na Jasną Górę w sierpniu br.
Ale po kolei:
w dniach 12-17 lipca odbędzie się XVII Spotkanie Młodych WOŁCZYN 2010. Spotkanie Młodych to czas dla ...

admin1 dnia czerwca 26 2010 15:44:07
Czytaj więcej · 1242 czytań · Drukuj
test
Do Świętej Anny
W dniach 26-27 czerwca br. odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do sanktuarium na Górze św. Anny.
Rozpoczęcie w sobotę o godz. 18.30 Mszą św., po niej o 21.00 modlitwy wieczorne w Domu Pielgrzyma.
W niedzielę o godz. 8.30 modlitwy poranne oraz spowiedź, o 8.40 Różaniec, o 9.10 konferencja „Rodzina szkołą bogatszego człowieczeństwa”, o 10.00 Msza św. koncelebrowana przez księży biskupów i neoprezbiterów, o 12.30 nauka stanowa „Być świadkiem miłości” (głosi ks. Józef Kusche), o 13.15 nabożeństwo kończące pielgrzymkę.

Z kolei Pielgrzymka Dzieci odbędzie się w dniach 3-4 lipca br. W sobotę o godz. 18.00 intronizacja figury Dzieciątka Jezus i Msza św. z kazaniem. W niedzielę o godz. 10.00 Msza św. w grocie lurdzkiej pod przewodnictwem ...
admin1 dnia czerwca 22 2010 10:08:02
Czytaj więcej · 404 czytań · Drukuj
test
Po sąsiedzku
W niedzielę 20 czerwca parafia w Kozłowicach obchodzi swój odpust parafialny; w tym tygodniu przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a kościół jest pod tym wezwaniem.
Sumę odpustową o godz. 11.00 odprawi ks. Piotr Maciejski, tegoroczny neoprezbiter, który również będzie udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
Po sąsiedzku - jesteśmy zaproszeni; to już piękna tradycja.
admin1 dnia czerwca 18 2010 13:06:29
· Drukuj
test
Kościół okradziony!
Dziś rano (9 czerwca) odkryliśmy smutną prawdę - w nocy nieznani sprawcy wyrwali z muru kościoła i ukradli rury spustowe i rynny miedziane, nawet kratki ściekowe. Niezwłocznie wezwaliśmy policję, przyjechała natychmiast, także ci z pionu kryminalnego; wezwaliśmy też rzeczoznawców - do oszacowania strat.
Rzeczoznawca wycenił szkody samego skradzionego materiału na 5.214 zł. Czeka nas teraz pilny zakup nowych materiałów i opłacenie robocizny...
Jest to nie tylko grzech kradzieży, ale wręcz świętokradztwo, bo kościół to Dom Boży. Trzeba nam się modlić za ludzi bez sumienia - o opamiętanie.
No i jeszcze coś. Trzeba nam, parafianom, uważać, czy ktoś z obcych nie kręci się przy kościele. Kościół jest zawsze otwarty, trzeba więc wstępować do niego, choćby na krótką adorację - i przy okazji rozglądnąć się wokoło, czy nie                              dzieje się coś podejrzanego.
Obejrzyj w galerii zdjęć kilka fotografii z tej kradzieży.
admin1 dnia czerwca 09 2010 13:16:43
· Drukuj
test
Święto Niepokalanego Serca Maryi

Bezpośrednio po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa Kościół powszechny obchodzi święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Przypomina nam ono, że Serce Matki było Niepokalane - czyli czyste, bez plamy, bez skazy.
Święta Matki Bożej w kalendarzu liturgicznym są obchodzone niejako równolegle ze świętami Pana Jezusa. Tak więc świętujemy Boże Narodzenie i Narodzenie Maryi, Ofiarowanie Chrystusa w świątyni i Ofiarowanie Maryi w tej świątyni, Wniebowstąpienie Pana Jezusa i Wniebowzięcie Maryi, czcimy Serce Pana Jezusa i Serce Maryi.

Kult odnosi się do osoby Maryi, który odbiera Ona w sposób szczególny z racji swego wyjątkowego ...
admin1 dnia czerwca 09 2010 10:30:44
Czytaj więcej · 509 czytań · Drukuj
test
Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa
Kościół katolicki obchodzi zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: „Bóg jest miłością”. Kult Serca Jezusa, znany już od średniowiecza, rozpowszechnił się w Kościele i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, jakie miała XVII-wieczna mistyczka św. Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial.
Najpopularniejsze formy kultu Serca Jezusa, oprócz samej uroczystości, to: odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, litania do Serca Jezusowego, a także akt zawierzenia Sercu Jezusa.

Po prostu próbujemy po ludzku odpowiedzieć na Bożą miłość, której pojąć nie jesteśmy w stanie. Tak bardzo przerasta wszystkie nasze miłości.
admin1 dnia czerwca 07 2010 19:05:02
Czytaj więcej · 432 czytań · Drukuj
test