Zaloguj
Kapsuła czasu w kopule wieży
Wydarzenie niecodzienne!
Rozpoczął się remont naszych wież kościelnych, 18 kwietnia 2018 r. zostały zdemontowane iglice oraz zdjęta kopuła.
Jak wiadomo, w takiej kopule budowniczy zostawiają zawsze tzw. kapsułę czasu, a w niej dokumenty z budowy i pamiątki ze swoich czasów.
Umieszczoną w kopule naszej wieży mosiężną, szczelnie zalutowaną kapsułę czasu, komisyjnie, po 124 latach otwarto i znaleziono w niej co następuje: dokument w języku łacińskim z datą 3 grudzień 1894, wymieniający ówczesnych papieża, cesarza, kardynała, burmistrza, proboszcza; drugi dokument na pergaminie w języku niemieckim przedstawiający historię budowy kościoła; trzy gazety: w języku polskim „Katolik” z 29 listopada 1894 r. i w języku niemieckim "Schlesische Volkzeitung" z 28 listopada 1894 oraz "Kreuzburger Zeitung" z 23 listopada 1894 r.; dwa zdjęcia, z autografem na odwrotnej stronie: ks. Antoniego Robotty, administratora parafii i Tomasza Skaletza, architekta, oraz drobne monety o nominale 1- 2 – 5 - 10 „pfennig” wybite w 1876 i 1888 roku.
Sama kopuła o średnicy 105 cm była pierwotnie pozłacana; zostały z tego tylko małe ślady (nie stosowano galwanizacji, listki ze złota były zwyczajnie przyklejane, więc złoty kolor szybko zniknął). Jest też na niej ślad po kuli karabinowej.

Kapsuła czasu zainteresowała lokalne media, w tym m.in. TVP 3 (w Kurierze Opolskim z 20 kwietnia był wywiad z ks. proboszczem i burmistrzem Gorzowa; wydanie popołudniowe można zobaczyć tutaj) oraz Nową Trybunę Opolską (zobacz w NTO).

Zdjęcia z zawartości kapsuły są dostępne w Galerii oraz na stronie facebooka Urzędu Miejskiego w Gorzowie kliknij .

Napisane przez admin1 dnia kwietnia 20 2018 20:05:16
935 czytań · Drukuj