Ofiarowanie Pańskie
Dodane przez admin1 dnia Lutego 01 2011 20:23:55
Święto Ofiarowania Pańskiego jest obchodzone 2 lutego (40 dni od Bożego Narodzenia). Od niepamiętnych czasów czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia przez Maryję Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej.
W polskiej tradycji obchodzone było jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, obecnie natomiast akcent położony jest na Osobę Chrystusa, który jest „Światłością świata” i „Światłem na oświecenie pogan”.
Począwszy od IX wieku wierni w tym dniu przynoszą do kościoła świece do pobłogosławienia zwane gromnicami.
W symbolice liturgicznej płonąca świeca oznacza Chrystusa.
Światło w rękach wiernych oznacza płomień ich żywej wiary, z którą winni iść na spotkanie z Chrystusem. To światło powinno towarzyszyć wszystkim ważniejszym wydarzeniom w życiu chrześcijanina od chrztu aż do śmierci.
W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w całym Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Treść rozszerzona
Gromnica to świeca znajdująca się w każdym chrześcijańskim domu, jako ochrona na różne trudne chwile w życiu. Nazwa pochodzi od gromu czyli piorunu, zapalano ją bowiem podczas piorunów i grzmotów.
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej związana jest legenda opowiadającą o tym, jak Matka Boża odpędza światłem gromnicy stado wilków od domów mieszkalnych. Taki widok możemy spotkać na starych obrazkach lub na świecach. Tak przedstawił Maryję na swoim obrazie polski malarz Piotr Stachiewicz. Wśród uśpionej wsi, w zimowym krajobrazie, w pięknej szacie, Matka Boża z narzuconą na głowie chustą, z gromnicą w dłoni odgania wilki zbliżające się do ludzkich domów.
To święto przypomina nam, że to właśnie u Maryi może współczesny człowiek szukać wsparcia i pociechy.
Konkretnym świadectwem wiary w połączeniu z modlitwą jest gromnica zapalona przy łóżku człowieka ciężko chorego i namaszczanego olejem świętym.
W ręku umierającego wskazuje na światło życia wiecznego, do którego wprowadza nas Chrystus. Gromnica jest wówczas symbolem czuwania i „dobrych czynów", które przedstawi Chrystusowi Maryja, Matka Miłosierdzia.

Z uroczystością Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się "przedłużony" okres Bożego Narodzenia. Liturgicznie okres ten kończy się wcześniej - świętem Chrztu Pana Jezusa. Jednak polski zwyczaj ma swoje uzasadnienie nie tylko w dawnej tradycji, ale przede wszystkim w tym, że w Matkę Bożą Gromniczną Pan Jezus jeszcze jako Dziecię jest ofiarowany w świątyni.

W naszym kościele Msze św. w tym dniu o godz. 7:00 i 17:00, połączone z poświęceniem gromnic.