Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Dodane przez admin1 dnia Sierpnia 12 2010 11:23:19
15 sierpnia obchodzimy uroczystość wzięcia Maryi z duszą i ciałem do nieba.
Ponieważ Maryja została zachowana od zmazy grzechu pierworodnego nie mogła ponosić jego skutku, czyli śmierci. Jako Matka Syna Bożego, Maryja otrzymała od Boga najwyższą chwałę, chwałę nieba. Ona jako pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się obrazem Kościoła w chwale i przez to jest znakiem nadziei dla każdego chrześcijanina. To co już stało się udziałem Maryi jest obietnicą dla każdego ucznia Chrystusa. W tym dniu cały Kościół pielgrzymujący na ziemi prosi Maryję Wniebowziętą o wstawiennictwo, aby troszcząc się o dobra duchowe osiągnął chwałę nieba.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP przypomina każdemu człowiekowi jego powołanie do chwały w niebie, czyli do życia wiecznego.
Wniebowzięcie Matki Bożej to święto zwane także Matką Bożą Zielną. Przynosi się wtedy do kościoła zioła do poświęcenia. Zioła, które mają chronić przed chorobami i niebezpieczeństwami żywiołów tego świata. Dzień ...
Treść rozszerzona
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma w Polsce także patriotyczne odniesienia. W roku 1920 wojska bolszewickie zalewały ziemie polskie. 15 sierpnia czerwona armia stanęła u wrót Warszawy. Zagrożona została niepodległość Polski. Żołnierz polski wraz z całym narodem przygotowywał się do ostatecznej walki. Obrona Ojczyzny była także obroną wiary. Znano bolszewicką bezbożność. W barbarzyński sposób niszczyli oni świątynie, mordowali duchownych, religię skazali na zagładę. 15 sierpnia w Uroczystość Matki Bożej Zielnej nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko-sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu, który właśnie 15 sierpnia przerodził się w paniczną ucieczkę. To, co się wtedy wydarzyło nazwano „Cudem nad Wisłą”. Zrodziło się przekonanie, że zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Matki Bożej.

Dogmat o Wniebowzięciu ogłoszony został przez papieża Piusa XII w dniu 1 listopada 1950 roku bullą Munificentissimus Deus. Wśród próśb o ogłoszenie dogmatu był także list polskich biskupów z 1936 roku. Papież, ogłaszając dogmat, zamknął długi okres wyjaśniania i dojrzewania prawdy o ostatecznym uwielbieniu Matki Odkupiciela:
„ (...) ogłaszamy, wyjaśniamy i określamy, jako dogmat przez Boga objawiony, że Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po zakończeniu biegu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały.”