Święto Niepokalanego Serca Maryi
Dodane przez admin1 dnia Czerwca 09 2010 10:30:44

Bezpośrednio po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa Kościół powszechny obchodzi święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Przypomina nam ono, że Serce Matki było Niepokalane - czyli czyste, bez plamy, bez skazy.
Święta Matki Bożej w kalendarzu liturgicznym są obchodzone niejako równolegle ze świętami Pana Jezusa. Tak więc świętujemy Boże Narodzenie i Narodzenie Maryi, Ofiarowanie Chrystusa w świątyni i Ofiarowanie Maryi w tej świątyni, Wniebowstąpienie Pana Jezusa i Wniebowzięcie Maryi, czcimy Serce Pana Jezusa i Serce Maryi.

Kult odnosi się do osoby Maryi, który odbiera Ona w sposób szczególny z racji swego wyjątkowego ...
Treść rozszerzona
... nadprzyrodzonego wyniesienia. Kult ten ma na celu specjalne uczczenie Jej Serca jako symbolu żarliwej miłości do Boga, do Chrystusa, do ludzi. Zmierza jednocześnie do uczczenia i naśladowania miłości Maryi, Matki pięknej miłości.
W Matczynym Niepokalanym Sercu można znaleźć wiele głębokich śladów, znaków, a nawet blizn. Są to ślady miłości, serdecznych wspomnień, współczucia i cierpienia. W Sercu Maryi nie znajdziemy śladów, które mógł wywołać grzech. Czyste serca noszą w sobie ślady cierpienia i bólu. Czyste serca mają w sobie wiele śladów, jakie pozostawia prawdziwa miłość.

Rozważając świętość Niepokalanego Serca Maryi, zastanówmy się nad czystością naszych serc. Niech Maryja wyprosi nam u swego Syna serca czyste, wyrozumiałe wobec otoczenia, cierpliwe, uprzejme wobec wszystkich, przejmujące się cierpieniem innych i gotowe do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.