Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa
Dodane przez admin1 dnia Czerwca 07 2010 19:05:02
Kościół katolicki obchodzi zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Uroczystość ta wyraża prawdę, którą zapisał św. Jan Apostoł: „Bóg jest miłością”. Kult Serca Jezusa, znany już od średniowiecza, rozpowszechnił się w Kościele i został oficjalnie uznany pod wpływem objawień, jakie miała XVII-wieczna mistyczka św. Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial.
Najpopularniejsze formy kultu Serca Jezusa, oprócz samej uroczystości, to: odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, litania do Serca Jezusowego, a także akt zawierzenia Sercu Jezusa.

Po prostu próbujemy po ludzku odpowiedzieć na Bożą miłość, której pojąć nie jesteśmy w stanie. Tak bardzo przerasta wszystkie nasze miłości.
Treść rozszerzona
Podczas jednego z objawień s. Małgorzacie Marii Alacoque, jakie miało miejsce 16 czerwca 1675 r., Pan Jezus ukazał Swoje Boskie Serce mówiąc:

"Oto Serce, które tak bardzo ukochało ludzi, że w niczym nie oszczędzając siebie, całkowicie się wyniszczyło i ofiarowało, aby im okazać swoją miłość. Przeto żądam od ciebie, aby w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała zostało ustanowione święto - szczególnie po to, by uczcić Moje Serce przez Komunię Świętą i uroczyste akty przebłagania, w celu wynagrodzenia Mu za zniewagi doznane w czasie wystawienia na ołtarzach. Obiecuję, że Moje Serce otworzy się, aby spłynęły z niego strumienie Jego Boskiej Miłości na tych, którzy Mu tę cześć okażą i zatroszczą się o to, by inni Mu ją okazywali".

Pan Jezus pragnął, by ludzie rozważali głębię Jego miłości, którą okazał składając ofiarę na krzyżu i nieustannie w bezkrwawy sposób ofiarując się podczas Mszy św. Chciał należnego dziękczynienia i uwielbienia oraz przebłagania za wszystkich ludzi, których grzechy zraniły Jego Najświętsze Serce.

W naszym kościele zapraszamy do udziału we Mszy św. rano o 7.00 lub wieczorem o 18.00

W dzisiejszą Uroczystość dobiegł końca Rok Kapłański ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI w 150-lecie śmierci św. Jana Vianneya - Proboszcza z Ars.
Rok Kapłański stał się okazją do bardziej wytężonej modlitwy za kapłanów; nie zapominajmy o niej również po zakończeniu tegoż Roku.