Dni krzyżowe
Dodane przez admin1 dnia Maja 07 2010 15:59:32
W poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia (a ta przypada już w najbliższy czwartek, choć liturgicznie została przeniesiona w Polsce na niedzielę) do przydrożnych krzyży wyruszają procesje ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych. Wierni proszą Boga o dobre urodzaje i zachowanie od klęk żywiołowych. Ta piękna tradycja tzw. dni krzyżowych ma już ponad 1500 lat, a narodziła się we Francji, kiedy około 450 roku kraj ten nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe. Św. Mamert, biskup Vienne, nakazał odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem. Z czasem ten zwyczaj został przyjęty w całym Kościele powszechnym.
Każdy przydrożny krzyż przypomina, kto tu na tym świecie naprawdę rządzi. Trzeba nam pomodlić się pod krzyżem o dobry urodzaj. Wszystko, co mamy, otrzymaliśmy od Boga; wszystko, co podtrzymuje nasze życie, jest darem..
Treść rozszerzona
Po modlitwach przy krzyżu i procesji, w kościołach odprawia się Msze św. posługując się specjalnymi formularzami: w poniedziałek Mszę w okresie zasiewów, we wtorek Mszę o uświęcenie pracy ludzkiej, w środę Mszę za głodujących.
Modlitwy o dobre urodzaje są właściwie rozwinięciem wezwania z «Ojcze nasz» - «chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj». Nie przypadkiem modlimy się o «chleb nasz», a nie tylko o «mój». «Nie wolno myśleć tylko o sobie, modlimy się o chleb nasz, a więc także o chleb dla innych. Kto ma nadmiar chleba, powinien się nim dzielić. » (Benedykt XVI).
W naszym kościele procesje do krzyża odbędą się w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 6:30.