OGŁOSZENIA PARAFIALNE, 20.12. 2020 - IV NIEDZIELA ADWENTU
Dodane przez admin1 dnia Grudnia 18 2020 19:51:32
Dziś ostatnia już niedziela Adwentu. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Zachowajmy wszystkie święte tradycje związane z Wieczerzą Wigilijną: odczytanie Ewangelii o Narodzeniu Pańskim, łamanie opłatkiem, wspólna modlitwa, śpiew kolęd. W tym dniu obowiązuje abstynencja od potraw mięsnych.

W Wigilię o g. 15.00 zwyczajowa Pasterka dla dzieci i osób starszych. Pasterka jak zawsze o północy, w Pawłowicach o 22.00. Pół godziny przed Pasterką program świąteczny – kolędowy przygotowany przez grupę młodzieży.

W pierwszy i w drugi dzień Bożego Narodzenia porządek Mszy św. niedzielny.

Spowiedź św. przed Bożym Narodzeniem w poniedziałek, wtorek i w środę rano od 6.30 do 7.30 i po południu od 16.00 do 18.00. Spowiadać będzie dwóch kapłanów, także O. Justyn, Franciszkanin.

Odwiedziny chorych przed świętami od godz. 8.00: we wtorek wioski, w środę Gorzów. Zgłoszenie odwiedzin w zakrystii.

W zakrystii rozprowadzamy opłatki wigilijne i świece Caritasu.

Za sprzątanie kościoła dziękujemy tym, którzy przyszli. Również za przygotowanie wystroju świątecznego kościoła wszystkim serdeczne Bóg zapłać. O przyjście w tym tygodniu w środę przed Wigilią o 9.00 prosimy parafian z Pakoszowa.

W zakrystii zapisujemy intencje Mszy św. na Nowy Rok.

Dziękujemy za wpłaty na konto remontowe parafii w B.S. na Rynku w Gorzowie
Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim
nr konta: 18 8909 1058 2005 0000 1993 0002


GAZETKA PARAFIALNA

Gorzów Śl., 2020 – 12 – 20 nr 347
www.parafia.gorzowslaski.pl

Kolęda w tym roku oczywiście odbędzie się

…z tym, że w innej formie. Bez fizycznych odwiedzin księdza, bo gdyby przypadkiem został on zainfekowany wirusem, cała parafia poszła by potem na kwarantannę.
Nie można jednak pozbawić ani siebie ani swojej rodziny tej uświęconej od wieków modlitwy dziękczynnej i błagalnej o błogosławieństwo Boże w Nowym Roku.

A zatem kolęda oczywiście będzie, tylko nieco inna ? Po kolei :

W kolejne dni, zaraz po Bożym Narodzeniu, w naszym kościele o godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. „kolędowa” w intencji parafian z poszczególnych wiosek i ulic z Gorzowa.

W tej Mszy św. powinien uczestniczyć przynajmniej jeden delegat z każdej rodziny. W czasie Mszy św. zostanie poświęcona kreda, którą zabieramy z sobą i po przyjściu do domu naznaczamy drzwi mieszkania. To znak przyjęcia w nich Narodzonego Zbawiciela. (C+M+B+2021, czyli z łacińska: „Chrystus Błogosławi Mieszkanie”; do kredy będzie dołączony obrazek z wyjaśnieniem i krótką modlitwą)

Wcześniej zatroszczymy się o wodę święconą. W kościele jest do dyspozycji duży pojemnik z wodą święconą, stoi przy bocznym ołtarzu.

Mieszkanie jak co roku przygotowane jest na kolędę, czyli stół nakryty białym obrusem, krzyż, dwie zapalone świece, kropidło. W danym dniu, po Mszy św. kolędowej, wszyscy domownicy zgromadzą się przy stole i rozpoczynają nabożeństwo kolędowe. Przewodniczy ktoś z domowników, najlepiej ojciec rodziny albo np. najstarszy w domu.

Nabożeństwo rozpoczniemy śpiewem kolędy, potem modlitwa Ojcze nasz i inne oraz modlitwa błogosławieństwa, spontaniczna, wcześniej przygotowana, albo z książeczki lub z Internetu. Inwencja w tym przypadku nieograniczona. Na zakończenie nabożeństwa prowadzący kropi wodą święconą mieszkanie.

Po kolędzie wypadałoby przygotować wspólną uroczystą kolację (ze śpiewem kolęd).

A co z „ofiarą kolędową”, ktoś zapyta ?

To prawda, kolęda zawsze kojarzona jest i związana z „ofiarą kolędową”.
Może kilka słów wyjaśnienia : „ofiary kolędowe” nie są składane na rzecz księdza. Zaledwie jakaś mała ich część zostaje do jego dyspozycji.

To właśnie z ofiar kolędowych utrzymywane są przede wszystkim wszystkie instytucje Diecezji. Kuria wyznacza każdej parafii ściśle określone sumy do odprowadzenia, i to niemałe, bo przecież istnieć i funkcjonować musi Kuria, Seminarium Duchowne, Domy Księży Emerytów, Instytut Muzyki Kościelnej, Fundusz Zapomogowy, Dom Matki i Dziecka, Poradnie Rodzinne, Ośrodek Adopcyjny, Muzeum Diecezjalne, Diecezjalne Radio, jadłodajnie, łaźnie i schroniska dla bezdomnych, ośrodki rehabilitacyjne, wszelkie akcje charytatywne i pomocowe dla najuboższych, pomoc misjonarzom i wiele innych. Tych dzieł prowadzonych przez Diecezję jest naprawdę dużo.

Jeśli zatem ktoś chce i może złożyć jakąś „ofiarę kolędową,” to w czasie Mszy św. kolędowej będzie możliwość złożenia jej do koszyczka w czasie kolekty.

Kolęda zatem jak co roku odbędzie się ! Teraz jednak tylko od naszego sumienia i naszej religijności zależy czy i jak będzie ona wyglądać.

MSZE ŚW. KOLĘDOWE :

Poniedziałek, 28. 12. – Świętych Młodzianków
17.00 – Msza św. Kolędowa w int. parafian z Budzowa, Pakoszowa, Zofiówki,
Szczotek Strug, Libiąża

Wtorek , 29. 12.
17.00 – Msza św. Kolędowa w int. parafian z Pawłowic, Więckowic Nowych,
Więckowic Starych, Morgów,
Środa , 30. 12.
17.00 – Msza św. Kolędowa w int. parafian z Leśnik, Karłowa, Karpat, Dębiny,
Tęczynowa, Nowej Wsi, z ul. Golskiej i Jabłonkowej
Poniedziałek, 04. 01.
17.00 – Msza św. Kolędowa w intencji parafian z Gorzowa z ulicy Byczyńskiej,
Młyńskiej, Sportowej, Kwiatowej, Ogrodowej, Kolorowej, Moniuszki, Polnej,

Wtorek , 05. 01.
17.00 – Msza św. Kolędowa w int. parafian z Gorzowa z Rynku, z ulicy
Kluczborskiej, Mickiewicza, Morcinka, Tylnej, Lompy, Gorzołki, Kościelnej,
Małej, Zielonej, Pieloka, Skłodowskiej, Powstańców, Krasickiego, Złotej,
Stawowej, Parkowej, Słowackiego, Bocznej, Stalmacha
Czwartek , 07. 01.
17.00 – Msza św. Kolędowa w int. parafian z Gorzowa z ulicy Chopina, Makowej,
Wojska Polskiego, Piłsudskiego, Piaskowej, K. Miarki, Ks. Olszoka, SienkiewiczaPrzypomnienie kolejki sprzątania kościoła, sobota, g. 9.00
Dziękujemy !!!

23 grudzień: środa: Pakoszów
02 styczeń : ul. Kluczborska lewa strona
09 styczeń : ul. Kluczborska prawa strona
16 styczeń: ul. Chopina prawa strona, Curie-Skłodowskiej
23 styczeń: ul. Chopina lewa strona, ul. Makowa