W Roku Wiary w diecezji odbywa się peregrynacja relikwii błogosławionej Karoliny Kózkówny, 16-letniej męczennicy brutalnie zamordowanej w obronie czystości. Więcej na ten temat pisaliśmy już w ub. roku (zobacz news'a z 15 września 2012 r.)
Relikwie, wraz z obrazem bł. Karoliny, zawitały także do nas.
3 kwietnia o godz. 19.00 odbyło się nabożeństwo modlitewne dla młodzieży, 4 kwietnia o 9:00 została odprawiona Msza św. dla dorosłych, a o 17:00 Msza św. dla dzieci. Następnie relikwie zostały odwiezione do parafii w Oleśnie.
W galerii zdjęć można zobaczyć kilka fotografii , zaś w internecie na YouTube 3-częściowy film z tej peregrynacji: (kliknij kolejno)część 1, część 2 oraz część 3.
W niedzielę 31 marca po Mszy św. o godz. 7:00 wyruszyliśmy z procesją wokół kościoła - tłumnie uczestnicząc w uroczystej Rezurekcji.
A że śniegu było bardzo dużo? To chyba dla skompensowania świąt Bożego Narodzenia, gdy nie było go wcale...
W Wielką Sobotę święciliśmy pokarmy. Kliknij tutaj, aby zobaczyć jedno z takich poświęceń.
W tym Dniu pełnym radości i nadziei, życzymy wszystkim parafianom i gościom błogosławionych świąt.
Niech życie i twórcze przekształcanie świata poprzez pracę i wszelki wysiłek odnajdywać będzie swój pełny sens i znaczenie w blasku Zmartwychwstania Chrystusa.
Niech płynąca stąd nadzieja i radość życia opromienia nasze serca, umacnia więzi miłości i przyjaźni oraz daje siłę do przezwyciężania tego, co trudne.
Cały Wielki Post podprowadzał nas do przeżycia Paschy Chrystusa. Obchód Paschy to największe święto i szczyt całego roku liturgicznego. Ceremonie Triduum Paschalnego rozpoczyna Msza święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 18.00. W Wielki Piątek o godz. 18.00 Liturgia Męki i Śmierci Chrystusa. W Wielką Sobotę o godz. 19.00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej.
Przed Triduum spowiadać będą 2 kapłani - we wtorek i w środę, w godz. od 17.00 do 20.00. Rezurekcja - w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - o godz. 7.00.
Przed nami przeżycie w pełni tych Dni, które wstrząsnęły światem. Czy będą one dla każdego z nas jednym wielkim świętem? Wszak po to był 40-dniowy Wielki Post, rekolekcje, spowiedź przedświąteczna.
Nowym papieżem został Jorge Mario Bergoglio, 76-letni kardynał argentyński. Jako pierwszy papież w historii przyjął imię Franciszka, na cześć świętego Franciszka z Asyżu.
Jest zakonnikiem - jezuitą i pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego.
Od dziś -13 marca - jest 266. biskupem Rzymu, wybranym przez kardynałów już w drugim dniu konklawe.
Duch Święty powiał jak chciał...
Módlcie się za mnie - poprosił nowy papież w swym pierwszym wystąpieniu. Czy możemy nie spełnić tej prośby?
Dziś - 28 lutego - kończy się pontyfikat Ojca Świętego Benedykta XVI.
Towarzyszy nam przekonanie o tym, że decyzja o zrzeczeniu się urzędu Namiestnika Chrystusowego została podjęta przez Papieża w duchu wielkiej odpowiedzialności i miłości do Kościoła, dlatego budzi wielki szacunek i motywuje do wdzięczności wyrażanej Bogu za dar tego pontyfikatu.
Przyjmujemy w duchu wiary i posłuszeństwa tę decyzję Ojca Świętego i pełni wdzięczności za niespełna 8 letnią posługę Następcy św. Piotra, dziękujemy Panu Bogu za osobę papieża Benedykta XVI i za jego piękne posługiwanie jako widzialnej Głowy Kościoła.
Parafialnym dniem dziękczynienia za pontyfikat Benedykta XVI będzie 3. Niedziela Wielkiego Postu, 3 marca 2013 r. Podczas Mszy św. będziemy się modlić i wdzięcznie wspominać miniony pontyfikat, a na zakończenie liturgii wyśpiewamy hymn Te Deum laudamus.
Na początku było Słowo,
A Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Przyszło do swojej własności...
Wszystkim tym, którzy Je przyjęli dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi. J1, 1.11-12
Składamy parafianom oraz gościom obecnym w parafii życzenia obfitości łask Boga Wcielonego.
Niech światło betlejemskiej nocy umacnia i pomnaża wszystko, co w nas jest dobre, piękne i szlachetne
oraz przynagla do dzielenia się miłością w każdym dniu nowego roku.
Adwent znaczy oczekiwanie. Czas, w którym, po pierwsze, kierujemy nasze serca ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa w chwale na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie), i po drugie, czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię.
Na obrazku obok jedna ze świec jest różowa. To symbol III Niedzieli Adwentu, zwanej Gaudete, od pierwszego słowa antyfony na wejście “Gaudete in Domino” (czyli “radujcie się w Panu”).
Szaty liturgiczne są - wyjątkowo - koloru różowego, a nie, jak w pozostałe niedziele Adwentu, fioletowe. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi.
A my - jak przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza gdy przeżywamy Rok Wiary?
Czy oczekujemy Boga, który stale przychodzi do każdej duszy przez swoją zbawczą łaskę?
W dzisiejszą Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w naszej parafii rusza peregrynacja obrazu - ikony Chrystusa Króla po naszych domach. W Roku Wiary ta peregrynacja ma nas skłonić do myślenia o wierze, jako że nie jest ona dana raz na zawsze. Wciąż trzeba ją jakoś zdobywać, odkrywać, pogłębiać, ochraniać. Witając Chrystusa Króla w wędrującej ikonie otwórzmy szeroko drzwi dla Niego, zawierzmy Mu nasze rodziny i nas samych, powierzajmy trudności w wierze.
Kto szczerze i świadomie powtarza w modlitwie "Ojcze nasz" słowa "Przyjdź królestwoTwoje", ten dokonuje wewnętrznej intronizacji Boga - godzi się iść drogą Chrystusa Króla. Wszak Bóg-Ojciec wywyższył Go ponad wszystko i trzeba nam poddać się Jego pełnej miłości władzy, z perspektywą życia na wieki.
W Ogłoszeniach Parafialnych na dzisiejszą niedzielę znajdują się zasady peregrynacji. Przeczytaj je i zastanów się, jak wyjść naprzeciw Chrystusa Króla. Zobacz też w Galerii zdjęć poświęcenie ikony przed jej wyruszeniem w drogę.
W nocy z 12 na 13 listopada 2012 miało miejsce włamanie do naszego kościoła. Nieznani sprawcy kamieniami wybili dolną szybę z witrażem, następnie wyważyli drzwi w zakrystii, gdzie zdewastowali szafy, szafki, szuflady - wyrzucając wszystko na podłogę. W kościele nie mamy zabytków, w zakrystii nie trzymamy pieniędzy, nie ma tam też nic szczególnie cennego. Wezwana policja była zaskoczona tym włamaniem. Pies policyjny znalazł trop - poprowadził na Rynek. Czyżby to "nasi" ? Straty są duże. Nie tyle nawet skradziony laptop, który używany był w czasie nabożeństw dla dzieci i młodzieży do prezentacji multimedialnych oraz kilkaset złotych, które były trzymane w zakrystii na bieżące zakupy kwiatów dla kościoła, co dokonane zniszczenia. Zniszczono witraż, zabezpieczające witraż okno z podwójną szybą, drzwi z zakrystii, wyłamane zostały drzwi szaf i zamki w zakrystii.
To już druga kradzież, wcześniej były rynny i rury spustowe. Żeby uniknąć w przyszłości profanacji Domu Bożego, od przyszłego tygodnia montujemy w kościele monitoring oraz system alarmowy z bezpośrednim połączeniem na policję.W Galerii zdjęć jest kilka fotografii wykonanych po grabieżykliknij tutaj.
Nasza Stacja Opieki Caritas obchodziła 20-lecie swojej działalności. Została założona pod koniec października 1992 r. jako jedna z pierwszych na terenie diecezji opolskiej. Dzisiaj mamy ich w diecezji 54.
A zaczęło się tak...
W najnowszej Gazetce Parafialnej zamieszczony został okolicznościowy artykuł na temat Stacji. Możesz się z nim zapoznać klikając tutaj.
Znajdziesz się na stronie Stacji Opieki, a tam - oprócz artykułu - jeszcze kilka zdjęć i inne informacje.