Wybory do Rad Parafialnych
... wiernych świeckich w zbawcze posłannictwo Kościoła, a jej członkowie mają za zadanie wyrażać swoje roztropne opinie i sugestie ukierunkowane na dobro duchowe całej wspólnoty parafialnej.
2. W związku ze zbliżającym się zakończeniem kolejnej kadencji PRD w diecezji opolskiej, ogłaszam wybory do nowych PRD.
3. Sposób przeprowadzenia wyborów reguluje Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Diecezji Opolskiej w punktach 3-10. Termin zgłoszenia kandydatów do PRD wyznaczam na niedzielę, 14 listopada 2010 r., a termin wyborów na niedzielę Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, tj. 21 listopada 2010 r.
4. Mając na uwadze ułatwienie stałej formacji członków PRD, zarządzam zakończenie kadencji wszystkich PRD i równoczesne przeprowadzenie wyborów we wszystkich parafiach diecezji opolskiej, także w tych, w których, przy zastosowaniu pkt 13 lub 14 Statutu, skład PRD został zmieniony po roku 2005.
5. Sporządzony przez komisję wyborczą protokół proboszczowie winni niezwłocznie dostarczyć dziekanom, którzy – najpóźniej do 15 grudnia 2010 r. – powinni przekazać je do Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.
6. Członków PRD zapraszam do udziału w spotkaniach formacyjnych, tj.dniach skupienia i rekolekcjach, na zasadach i zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej.

Biskup Opolski
Andrzej Czaja

Komentarz Ks. Proboszcza do rozporządzenia Biskupa Opolskiego

Rozporządzenie dotyczy wszystkich parafii, oczywiście także naszej, gorzowskiej, dlatego, jeśli poczuwamy się do jakiejś odpowiedzialności za swoją parafię, a nie może być inaczej, to w tych wyborach do Parafialnych Rad Duszpasterskich należy wziąć udział.

To nie jest trudne: w przedsionku kościoła (a jeżeli będzie dobra pogoda to przed kościołem) będzie stolik, kartki, długopisy, skrzynka na kartki, wystarczy wpisać nazwisko kandydata i wrzucić kartkę do skrzynki.

Byłoby wskazane, żeby w Radzie byli przedstawiciele z wszystkich rejonów naszej rozległej parafii. I tak na przykład parafianie z Pawłowic wybierają kogoś z Pawłowic, parafianie z Budzowa, Morgów czy Nowej Wsi, kogoś z Budzowa, Morgów czy Nowej Wsi, parafianie mieszkający w Gorzowie w dzielnicy ulicy Chopina czy Kluczborskiej kogoś z tamtego rejonu i tak dalej…

Wybory do Rad Duszpasterskich są zupełnie inne niż te parlamentarne czy samorządowe. O ile w tych państwowych jest zawsze mnóstwo kandydatów, wiążą się z tym przecież określone profity, o tyle w wyborach do Rad Parafialnych tych wybranych trzeba wręcz prosić i błagać, żeby wybór przyjęli i w Radzie zostali. Tu nie ma profitów, przeciwnie, tylko obowiązki i absolutny wolontariat. Taki problem przeżywaliśmy 5 lat temu, gdzie nie wszyscy wybrani zechcieli przyjąć zaproponowany wybór.

Ale zapytajmy siebie samych: czy parafia to tylko ksiądz ? Czy z wszystkimi problemami duszpasterskimi, gospodarczymi, administracyjnymi ma on pozostać sam? Czy mamy prawo, będąc świadomym chrześcijaninem i katolikiem, uchylać się od odpowiedzialności za funkcjonowanie parafii, stan kościoła i budynków kościelnych, poziom wiary i życia w miejscu gdzie mieszkam i żyję? Czy mam prawo w sumieniu uchylać się od odpowiedzialności za parafię, którą tworzę i do której należę?

W wyborze kandydata do Rady kierujmy się wyłącznie sumieniem i poczuciem odpowiedzialności za parafię. Niech ten wybrany przez nas kandydat będzie tym, który może coś wnieść do parafii. Ktoś, o którym można powiedzieć, że kocha Boga i Kościół. Który nie pyta „co ja z tego będę miał”.

Tak jak w każdym środowisku, tak i w naszej aktualnej Radzie, są osoby bardziej i mniej zaangażowane. Jeśli nasze sumienie ocenia ich pracę i zaangażowanie pozytywnie, wybierzmy ich jeszcze raz! Gdy uznamy, że się sprawdzili. Że im zależy.

Nie wybieramy osobno osób do Rady i Caritasu. Wypisujemy tylko jednego kandydata. Po wyborach wybrani sami zdecydują, w jakiej grupie Rady chcą uczestniczyć. Ważne jednak, żebyśmy ten apel Biskupa i Proboszcza o udział w wyborach do Rady potraktowali poważnie.

admin1 dnia listopada 05 2010 21:11:38