Zaloguj
OGŁOSZENIA PARAFIALNE, 19.12.2021
Dziś IV niedziela Adwentu, przed nami święta Narodzenia Pańskiego. Nie sposób przeżyć tych świąt bez spowiedzi i komunii św. Spowiadać będzie dwóch kapłanów, także nasz gość O. Justyn, Franciszkanin. Okazja do spowiedzi św. od poniedziałku do czwartku rano od godz. 6.30 do 7.00 i po południu od godz. 16.00 do 17.30. Jeśli to możliwe, niech rodzice przyjdą na spowiedź św. razem ze swoimi dziećmi.

Odwiedziny chorych w środę wioski, w czwartek Gorzów, od godz. 8.00. Zgłoszenie odwiedzin w zakrystii.

W piątek Wigilia Bożego Narodzenia. Obowiązuje w tym dniu abstynencja od pokarmów mięsnych, także właściwe przeżycie wieczerzy wigilijnej połączone z łamaniem opłatków, odczytaniem fragmentu Ewangelii, życzeniami, śpiewem kolęd.

W dzień Narodzenia Pańskiego tradycyjna Pasterka dla dzieci i osób starszych o godz. 15.00, Pasterka też o północy, przed Pasterką program świąteczny przygotowany przez grupę młodzieży. W Pawłowicach Pasterka o godz. 22.00. Kolekta w czasie Pasterek ma swoje szczególne przeznaczenie, na „Dom Samotnej Matki i Dziecka” prowadzony przez naszą Diecezję.

W sobotę, w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, Msze św. będą o godz. 9.00 i 11.00 .

W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Porządek Mszy św. niedzielny.

Opłatki wigilijne i świece Caritasu rozprowadzamy w zakrystii, zapisujemy także intencje Mszy św. na przyszły rok.

Dziękujemy za sprzątanie kościoła i za pomoc w przygotowaniu szopki betlejemskiej. O przyjście w tym tygodniu w czwartek o godz. 9.00 naszych parafian z Więckowic Starych nr od 13. do końca.

W Gazetkach Parafialnych informacje dotyczące tegorocznej kolędy oraz porządek nabożeństw do dnia 9-go stycznia.


Gorzów Śl., 2021 – 12 – 19
www.parafia.gorzowslaski.plTegoroczna kolęda
będzie hybrydowa


„Gazetka” idzie z duchem czasu dlatego pojawia się w niej dziś tak modne słowo „hybryda” - rozumiane jako połączenie dwóch elementów, które mimo różnic mogą i powinny z sobą współistnieć i współpracować.
Jeśli jest nauczanie hybrydowe, wojna hybrydowa, hybrydowe samochody, itd., to pandemia zmusza nas dzisiaj także do przeprowadzenia w parafii w formie hybrydowej tegorocznej kolędy.

Kolęda wpisana jest w życie katolickich rodzin, nie może jej zabraknąć. Hybrydowa postać tegorocznej kolędy polega na złączeniu w jedno dwóch następujących elementów:


(1) Msza św. kolędowa w kościele dla poszczególnych wiosek i ulic Gorzowa według podanego planu

(2) Nabożeństwo kolędowe w domu które niech przeprowadzi ojciec rodziny, matka albo inna wybrana osoba, przy czym dobrze by było, gdyby osoby samotne bliskie sercu lub mieszkające w pobliżu były zaproszono na to nabożeństwo kolędowe

Odnośnie punktu pierwszego:

Msza św. w kościele połączona będzie z wszystkimi modlitwami i obrzędami przewidzianymi w czasie kolędy oraz z „pakietem kolędowym” do zabrania ze sobą, z pakietem, w którym znajdzie się obrazek ze stosownymi modlitwami, kreda do zapisania na drzwiach, że mieszkanie jest oddane pod opiekę Panu Bogu, w pakiecie jest też mirra i węgielek użyteczny do zapalenia kadzidła w domu w czasie kolędy.

Dom czy mieszkanie powinien być pokropiony w czasie kolędy wodą święconą. Można ją zabrać z kościoła z pojemnika, który znajduje się w kościele, można też przynieść na Mszę św. naczynko z wodą do poświęcenia w czasie Mszy św. kolędowej. Jeśli chodzi o ofiarę kolędową, zbierana będzie ona w czasie Mszy św. i jak zawsze jest ona całkowicie dobrowolna. Ofiara kolędowa przekazywana jest przez parafię praktycznie w całości do Kurii Diecezjalnej na utrzymanie i działalność urzędów centralnych takich jak Kuria, Seminarium, Dom Księży Emerytów i innych oraz na prowadzenie przez Diecezję dzieł charytatywnych i misyjnych.

Odnośnie punktu drugiego:

Wskazane jest, by nabożeństwo kolędowe w domu przeprowadzić zaraz po Mszy św. kolędowej, w której uczestniczy cała rodzina albo przynajmniej przedstawiciel rodziny.
W czasie nabożeństwa kolędowego w domu rodzina gromadzi się przy stole nakrytym białym obrusem na którym znajdują się krzyż i świece, zapala kadzidło, odmawia modlitwy (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i inne modlitwy), jest oczywiście wspólny śpiew kolęd, zapisany zostaje kredą na drzwiach domu znak przyjęcia kolędy i następnie w ramach nabożeństwa kolędowego „agapa”, czyli wspólny uroczysty posiłek.
Napisane przez admin1 dnia grudnia 17 2021 20:38:55
1 komentarz · 1354 czytań · Drukuj


Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.


Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?