Zaloguj
OGŁOSZENIA PARAFIALNE, Niedziela Palmowa, 17.04.2011


Przeżywaliśmy przed tygodniem w naszej parafii, w sobotę i w niedzielę, niezwykłe wydarzenie: przekazanie dzwonu. Zrabowany w czasie wojny, cudem ocalony i odnaleziony, wrócił DO DOMU.

Jesteśmy wdzięczni Proboszczowi z Katedry w Rottenburgu, Ks. Haraldowi Kieblerowi za odkrycie tego, że dzwon pochodził właśnie z naszej parafii; nie było to wcale takie łatwe.
Jesteśmy wdzięczni Ordynariuszowi Diecezji Rottenburg-Stuttgart, Ks. Bpowi Gerbhardowi Fürst, że natychmiast podjął decyzję o przekazaniu dzwonu naszej parafii.

Jesteśmy wdzięczni za ich przyjazd do naszej parafii i osobiste przekazanie tegoż dzwonu. I za opłacenie kosztów transportu dzwonu i załatwianie niezbędnych formalności w niemieckim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Jesteśmy wdzięczni Ks. Bpowi Janowi Kopcowi za udział w tej uroczystość i wszystkim kapłanom i świeckim, którzy nas przed tygodniem nawiedzili.

A ja osobiście jestem ogromnie wdzięczny parafianom za wspaniałe przygotowanie kościoła i całej tej uroczystości w kościele. I raz jeszcze podziękowanie serdeczne dla naszych Strażaków i dla p. Krupy za wzorcowe przygotowanie dzwonu i całej obudowy dla dzwonu.

Biskup Fürst i pozostali goście z Niemiec wiele razy powtarzali „schőn” – pięknie. Byli zaskoczeni i poruszeni naszym udziałem w nabożeństwie sobotnim i we Mszy św. w niedzielę.

A i wielu naszych parafian ta uroczystość do głębi wzruszyła – wielu nie wstydziło się wcale łez. To było piękne przeżycie i z pewnością na długo ta niedziela zostanie w naszej pamięci.

I co jeszcze : nigdy dotąd tak głośno nie było o Gorzowie – prasa, radio, telewizja, liczne artykuły, wywiady, reportaże z naszej parafii ukazały się w Polsce i w Niemczech. Niektóre z nich zamieściliśmy na stronie internetowej naszej parafii. Warto zobaczyć.

Cała ta uroczystość była filmowana – zainteresowani mogą zamówić w zakrystii profesjonalnie wykonaną i nagraną płytę DVD z tej uroczystości. To będzie z pewnością ciekawa pamiątka.

Co dalej z dzwonem ? To pytanie stawiamy wszystkim, pod zastanowienie się, w dzisiejszej Gazetce Parafialnej.

Jest też druga dobra wiadomość z ubiegłej niedzieli, ta mianowicie, że w czasie kolekty nazbieraliśmy 16 tys. złotych. Co prawda, ciągle nam trzeba jeszcze ok. 50 tys. zł, żeby zapłacić za prace przy budowie planowanego parkingu przy kościele i otrzymać potem w części zwrot poniesionych kosztów z obiecanej dotacji unijnej, ale przed nami jeszcze druga niedziela maja i czerwca, kiedy to znów przypadnie mi prosić pokornie o szczególniejsze ofiary.

Przypomnę, że trzeba nam najpierw zapłacić za całość tej inwestycji, aby później otrzymać tę dotację. Ale mamy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Bóg zapłać serdeczne za ofiary złożone przed tygodniem. Prace przy parkingu mają się rozpocząć po Wielkanocy. Prowadzić je będzie duża firma budowlana z Lublińca, która wygrała przetarg na te prace.

Zanim przejdę do bieżących ogłoszeń parafialnych, chciałbym jeszcze przypomnieć o nieco zapomnianym ogłoszeniu, podanym jeszcze na początku tego roku kalendarzowego, mianowicie o propozycji parafialnej pielgrzymki do Ziemi Świętej i do Jordanii, jaka miałaby się odbyć z początkiem września.
Była wtedy mowa, że chętni mogą się zgłaszać w zakrystii do Wielkanocy i że warunkiem zorganizowania pielgrzymki z parafii jest zgłoszenie się przynajmniej 20 osób. Zgłosiło się jak dotąd 10 osób; jeśli są jeszcze chętni, niech zgłoszą się w zakrystii do niedzieli, do dnia 1 maja.
W pielgrzymce mogą też oczywiście uczestniczyć osoby spoza parafii. Szczegóły, program pielgrzymki i cena podane były w Gazetce Parafialnej w styczniu, można też zapoznać się z programem pielgrzymki w zakrystii oraz poniżej w bieżących ogłoszeniach.
Organizatorem pielgrzymki byliby Ojcowie Franciszkanie, którzy są kustoszami i opiekunami kościołów w Ziemi Świętej, przewodnikiem byłby Ojciec Feliks Rachwalik, który ma licencję na prowadzanie pielgrzymek w Ziemi Świętej.

Teraz bieżące ogłoszenia parafialne:

Dziś o 15.00 Gorzkie Żale – ostatnie już w tym roku. Gdyby ktoś zaniedbał – jeszcze tylko dziś jest możliwość uczestniczenia w tym pasyjnym nabożeństwie.

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Cały Wielki Post podprowadzał nas do tego Tygodnia, do przeżycia Paschy Chrystusa. Obchód Paschy to największe święto i szczyt całego roku liturgicznego. Proszę, pamiętajmy, że ceremonie Wielkiego Tygodnia stanowią jedną całość.
Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, sprawowanej w naszym kościele o godz. 18.00. W Wielki Piątek, o godz. 18.00, Liturgia Męki i Śmierci Chrystusa. W Wielką Sobotę o godz. 20.00 rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej.
Rezurekcja w niedzielę o godz.7.00.

W Wielki Piątek o 8.00 Droga Krzyżowa. Polecamy w niej w wypominkach Panu Bogu naszych zmarłych. Odwiedziny chorych również w Wielki Piątek od g. 9.00. Zgłoszenie chorych w zakrystii. Wielki Piątek to dzień postu ścisłego.

W Wielką Sobotę adoracja przy Boży Grobie od godz. 8.00 do 14.00. Adoracja dla dzieci o 10.00.
Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w sobotę po adoracji dla dzieci, następnie co godzinę: o 12.00 – 13.00 – 14.00.

Dzieci, a także dorośli, którzy włączyli się w akcję Caritasu naszej Diecezji i w Wielkim Poście składając na cele dobroczynne ofiary do caritasowych skarbonek, niech przyniosą otrzymane skarbonki z Caritasu do kościoła w Wielką Sobotę, wraz z pokarmami do poświęcenia, i złożą je przy ołtarzu jako dar serca. Ofiary przeznaczone są na utrzymanie Hospicjum i Domu dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym, prowadzonym przez Caritas Diecezji.

Spowiedź św. wielkanocna w parafii praktycznie jest już za nami – odbywała się ona w czasie rekolekcji i w ciągu tygodnia, tym niemniej jeszcze oczywiście okazja do spowiedzi św. będzie w najbliższych dniach: w poniedziałek, wtorek i środę – rano od godz. 6.30 do 7.00 i po południu od 17.00 do 19.00.

Dla pewnego porządku proponujemy, żeby poniedziałek był głównym dniem spowiedzi dla kobiet i młodzieży żeńskiej, wtorek dniem spowiedzi dla mężczyzn i młodzieży męskiej, środa niech będzie dniem spowiedzi dla parafian przyjeżdżających na święta do rodziny z pracy z zagranicy i z innych miast.
Pamiętajmy, że zgodnie z przykazaniem kościelnym, spowiedź św. wielkanocna nas wszystkich obowiązuje.

Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Bożego Grobu składane do skarbony przy bocznym ołtarzu.

Dziękujemy również za sprzątanie kościoła parafianom z ulicy Piłsudskiego, prawa strona, o przyjście w tym tygodniu wyjątkowo nie w sobotę a w czwartek, czyli w Wielki Czwartek o godz. 9.00, prosimy naszych parafian również z ulicy Piłsudskiego, lewa strona. Bóg zapłać za troskę o kościół i za pomoc w jego przygotowaniu do świąt.

Przed kościołem rozprowadzamy Gazetki Parafialne. W nich. m.in. artykuł z postawionym pytaniem, co zrobić dalej z naszym odzyskanym dzwonem oraz porządek nabożeństw i intencje Mszy św. na najbliższe 2 tygodnie – do dnia 1 maja.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Dla zainteresowanych poniżej przypominamy program pielgrzymki do Ziemi Świętej i Jordanii :

Śladami Jezusa i Mojżesza (11 dni – samolotowo-autokarowa)

Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia umiłowana i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. To mozaika ludzi wyznających religię mojżeszową, muzułmańską i chrześcijańską. Jest wyrazem solidarności z franciszkanami – opiekunami Miejsc Świętych oraz z lokalnym Kościołem w Jerozolimie.

1 dzień: Zbiórka grupy na międzynarodowym lotnisku Okęcie w Warszawie – Terminal 2 (hala odlotów, przy stanowiskach odpraw o numerach: 259 / 260 / 261). Lądowanie w Izraelu i zakwaterowanie w Nazarecie.

2 dzień: Nazaret. Grota i bazylika Zwiastowania NMP, kościół świętego Józefa, muzeum franciszkańskie, Nazaret z czasów Chrystusa. Góra Tabor – sanktuarium Przemienienia. Kana Galilejska – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

3 dzień: Jezioro Galilejskie. Góra Ośmiu Błogosławieństw. Tabgha – sanktuarium Prymatu świętego Piotra. Kafarnaum – „miasto Jezusa”. Przepłynięcie statkiem do kibucu Ein Gev. Przekroczenie granicy izraelsko-jordańskiej. Zakwaterowanie w Ammanie.

4 dzień: Amman. Amfiteatr z czasów rzymskich i cytadela. Jerash – jedno z najlepiej zachowanych miast z czasów rzymskich.

5 dzień: Betania – miejsce chrztu Pańskiego. Góra Nebo – miejsce śmierci proroka Mojżesza. Madaba – prawosławny kościół św. Jerzego, w którym znajduje się słynna mozaikowa mapa
z VI wieku. Macheront – miejsce męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

6 dzień: Kąpiel w Morzu Martwym. Kerak – słynny zamek-twierdza z czasów wypraw krzyżowych. Zakwaterowanie w Petrze.

7 dzień: Petra. Zwiedzanie miasta wykutego w skale: skarbiec, amfiteatr, nekropolia, trybunał i więzienie. Przekroczenie granicy jordańsko-izraelskiej. Zakwaterowanie w Eilacie.

8 dzień: Eilat – zwiedzanie akwarium. Przejazd przez Pustynię Judzką. Panorama Pustyni Judzkiej. Betania – sanktuarium Przyjaciół Pana Jezusa. Zakwaterowanie w Betlejem.

9 dzień: Jerozolima. Góra Oliwna: Wniebowstąpienie, „Pater Noster”, „Dominus Flevit”, Grób Maryi, Getsemani, bazylika Agonii. Jerozolima. Góra Syjon: Wieczernik, kościół Zaśnięcia NMP. Mur Płaczu. Zwiedzanie bazyliki Bożego Grobu i Kalwarii.

10 dzień: Betlejem. Pole Pasterzy, bazylika i Grota Bożego Narodzenia, kościół św. Katarzyny, Grota Mleczna. Kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża, nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. Czas na indywidualna modlitwę w bazylice Bożego Grobu oraz zakupy.

11 dzień: Odlot z Tel Awiwu do Katowic – Pyrzowic i zakończenie pielgrzymki.

¨ Codziennie odprawiana jest Msza święta
¨ Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie
¨ W Izraelu oprowadza duchowny z Polski; w Jordanii miejscowy przewodnik
¨ Kapłani zabierają albę i białą stułę

TERMIN PIELGRZYMKI
7-17 września 2011 roku

CENA PIELGRZYMKI
900 zł i 1420 USD (dopłata za pokój jednoosobowy wynosi 420 USD)

Osoby, które ukończyły 65 rok życia oraz przewlekle chore zobowiązane są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, którego koszt wynosi 300 zł.

ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ
- przelot samolotem na trasie Warszawa-Tel Awiw i Tel Awiw-Katowice
- pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja)
- zakwaterowanie w hotelach (pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką)
- autokar do dyspozycji grupy, przewodnik po miejscach świętych
- wszystkie bilety wstępu, taksówka na Górę Tabor, statek po Jeziorze Galilejskim
- wiza jordańska, opłaty przekroczenia granic, ubezpieczenie
- przewodnik-śpiewnik, znak grupy, certyfikat pielgrzyma.

BLIŻSZE INFORMACJE
Fundacja Komisariat Ziemi Świętej
ul. Reformacka 4, 31-012 Kraków tel./fax (012) 421-68-06; 422-79-84
www.terrasancta.pl e-mail: biuro@terrasancta.pl

biuro czynne: od poniedziałku do piątku 900-1645 (środa jest dniem bez stron)Napisane przez admin1 dnia kwietnia 15 2011 10:01:39
902 czytań · Drukuj